Kürtaj

Kürtaj
Doktora Danışın!

  Kürtaj Nedir?

  Günümüzde gebelik sırasında kullanılan bir yöntem olan kürtaj yöntemi ile gebeliğin erken sonlandırılması mümkün olur. Aynı zamanda bu  yöntemin uygulanması ile birlikte istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması mümkündür. Günümüzde gebelik aşamasında bazı durumlarda annenin sağlığı gözetilerek hastalara bu tedavi yöntemi uygulanabilir.

  Kürtaj Hangi Durumlarda Yapılır?

  Gebeliğin 10. Haftasına kadar kürtaj yapılabilir. Bunun yanı sıra aynı zamanda hastaların 18 yaş üstü olması kendi rızaları ile bu tür işlemlere onay vermelerine imkan tanır. Bunun dışında bu tür işlemlerin evli kişiler için uygulanması aşamasında özellikle eşlerin rızasının alınması gerekir.

  Kürtaj Nasıl Yapılır?

  Günümüzde bu tür yöntemlerin arasında vakumlu yöntem ön plandadır. Bu yöntemde gebelik için ceninin vakumla çekilerek hastanın tedavi edilmesi sağlanır. En sağlıklı ve en basit yöntemler arasında gelen bu yöntem ile hastanı güvenle işlem görmesi mümkün olur. Günümüzde en çok tercih edilen yöntemler arasında gelir.

  Vakumlu Kürtaj

  Özellikle gebeliğin ilk evrelerinde başarılı sonuçlar veren bu yöntemin uygulanması ile birlikte ince bir kanal aracılığı ile hastanın tedavisi sağlanır. Kürtaj yönteminin en basit ve uygulanması en basit hali olan bu yöntemin uygulanması ile birlikte hastanın tedavisinin sağlıklı bir şekilde tamamlanması mümkün olur.

  Kürtajın yasal süresi kaç haftadır?

  Bu tür ameliyatlarda yasal süre sınırı bulunur. Esas olarak gebelik en fazla 10 haftalık olana kadar yasal olarak bu tür ameliyatlar ile gebeliğin sonlandırılması mümkün olur. Yasaların dışında bu tür yöntemlerin 10. Haftadan sonra uygulanması mümkün değildir. Aynı zamanda cenin ile ilgili ahlaki nedenlerden dolayı da bu sürenin aşılmaması gerekir.

  Kürtaj Ne kadar Sürer?

  Vakumlu yöntem olarak isimlendirilen yöntemin uygulanması ile birlikte aynı zamanda hastanın 10 dakika içerisinde taburcu olması mümkün olur. Günümüzde kürtaj yöntemi bu tür vakumlu tedavi ile oldukça basit bir yöntem olmakla birlikte aynı zamanda bu yöntemin uygulanması ile birlikte hastaların tedavisinin sağlıklı bir şekilde tamamlanması mümkün olur.

  Kürtaj Öncesi Hastanın Dikkat etmesi ve Yapması Gerekenler

  Bu işlem öncesinde hastanın vajinal temizliğini yapması gerekir. Bunun dışında hastanın kullandığı ilaçları doktoru ile paylaşması ve aynı zamanda gereken tetkiklerin yapılması da önem taşır. Günümüzde hastaların bu tür uygulamaları yaparak daha başarılı sonuçlar elde etmesi mümkün olur. Aynı zamanda hastaların tedavisi aşamasında da doktor kontrolü şarttır.

  Kürtaj sonrası neler yapılmalı? nelere dikkat edilmeli?

  Genellikle vakumlu yöntem ile yapılan kürtaj işlemi sonrasında hastanın bir süre gözetim altında tutulması gerekir. İşlemin tamamlanmasının sonucunda aynı zamanda hastanın vajinal kanama olup olmadığının tespit edilmesi gerekir. Bu nedenle işlem sonrasında hastanın belirli bir süre gözetim altında tutulması gerekir.

  Düşük Sonrası Kürtaj Gerekli mi?

  Eğer düşük tam düşük olarak isimlendirilir ise bu durumda hastanın bu tür işlemlere ihtiyacı olmaz. Bunun yanında yarım düşük olup, hastanın rahim kısmında sorunlar oluşur ise bu durumda hastanın işlem yapılması gerekir. Günümüzde tam düşük için bu tür yöntemler tercih edilmezken yine de rahim içerisinde parça kalıp kalmadığına bakılarak son karar verilebilir.

  Gebelik Sonlandırma Haricindeki Kürtaj Nedenleri

  Gebelik sonlandırma dışında da yine kürtaj yöntemi uygulanabilir. Özellikle rahim içerisinde kalan parçaların temizlenmesi aşamasında ihtiyaç duyulur. Bunun yanında ceninde oluşan çeşitli sorunlar ile ceninin alınması gereken durumlarda yine sonlandırma işlemlerinin tamamlanması gerekir. Günümüzde anne sağlığını korumak için de bu tür yöntemlerin kullanıldığı görülür.

  Kürtaj Sonrası Kısırlık Olur mu?

  Bu yöntem ile yapılan tedavi sonrasında kısırlık sorunu ortaya çıkmaz. Bu nedenle hastaların bu yöntemi gereken durumlar için güvenilir bir şekilde uygulaması mümkün olur. Aynı zamanda hastaların tedavisi aşamasında ihtiyaç duyulan bu  tür yöntemlerin uygulanması ile birlikte sağlıklı bir rahim yapısı ortaya çıkar.

  Kürtajın yapılmaması gereken durumlar

  Eğer gebelik süresi 10 haftayı aşar ise bu durumda hastaların kürtaj yapmaması gerekir. Yine çeşitli kan sulandırıcı kullanan hastaların bu tür tedavileri uygulamaması gerekir. Günümüzde bu tür uygulamaların ortaya çıkması ile birlikte yasal düzenlemelere göre hareket etmek gerekir.

  Kürtaj kaç dakika sürüyor?

  Basit bir işlem olan kürtaj işlemlerinin uygulanması ile birlikte hastaların tedavisi aşamasında genellikle kısa sürelerde tedavi imkanı mümkün olur. Aynı zamanda bu tür işlemlerin yerine getirilmesi ile birlikte  10 dakika içerisinde tedavi  imkanı ortaya çıktığından dolayı insanların vakumlu yöntemi tercih ettiği görülür.

  Kürtaj sırasındaki anestezi güvenli mi?

  Yapılan anestezi ile hastaların tedavisinin sağlıklı bir şekilde tamamlanması mümkün olur. Anestezi uygulamaları genellikle başarılı uygulamalar olarak ön plana çıkar. Bunun dışında kürtaj uygulamalarında genellikle lokal dışında genel anestezi uygulanarak hastanın daha rahat etmesi mümkün olur.

  Kürtaj Fiyatları 2021

  Özellikle yasal sınırlar içerisinde uygulanmakla birlikte günümüzde kürtaj uygulamalarının fiyatları insanların ulaşabilecekleri makul seviyelerde yer alır. Bunun dışında bu tür uygulamaların ortaya çıkması ile birlikte aynı zamanda tedavi yöntemlerinin yaygınlaşması ile birlikte fiyatlar daha aşağı seviyelere inebilir.

  Kürtaj sırasında başıma bir şey gelir mi?

  Son dönemde tercih edilen bir yöntem olan vakumlu kürtaj yönteminin uygulanması ile birlikte aynı zamanda hastaların basit işlemler ile tedavi imkanı olması nedeni ile başlarına bir şey gelme imkanı olmaz. Bunun yanında yasal süreler içerisinde yapılan bu tür işlemler ile insanların yasal olarak sorunlar ile karşılaşmaması mümkün olur.

  Kürtaj ilacı var mı?

  Bu tür tedavi yöntemleri için tercih edilen en güvenilir yöntem vakumlu kürtaj yöntemi olmakla birlikte bu yöntem dışında daha riskli ilaçlı yöntemler bulunabilir. Bu tür yöntemlerin dışında genellikle insanların daha kısa sürdüğü ve daha iyi sonuç verdiği için vakumlu yöntemleri tercih ettiği bilinir. Günümüzde ilaçlı yöntemlerin pek başarılı sonuçlar vermemesi nedeni ile bu tür yöntemlerin ön plana çıktığını ifade edebiliriz. Aynı zamanda hastaların işlem sonrasında olası rahatsızlıklarının ortadan kaldırılması amacı ile vakumlu yöntem kullanılır.

  Kürtaj Tekniği

  Çeşitli cerrahi yöntemler uygulanabilmekle birlikte bu tür yöntemlerin arasında vakumlu yöntem ön plana çıkar. Vakumlu kürtaj uygulamaları ile hastaların tedavi sürelerinin kısalması sağlanabilir ve aynı zamanda hastaların tedavilerinin daha sağlıklı bir şekilde tamamlanması mümkün olur. Genel olarak bu tür nedenlerden dolayı bu tür yöntemlerin uygulanması ile birlikte hastaların başarılı işlemler gerçekleştirmesi mümkündür.

  Kürtaj Riskleri Nelerdir?

  Eğer güvenilir bir sağlık merkezinde bu tür işlemleri yerine getirirseniz olası risklerin de en aza indirilmesi mümkün olur. Günümüzde kürtaj uygulamalarının yenilikçi yöntemler ile uygulanması ile birlikte  aynı zamanda insanların bu konuda ihtiyaçlarının karşılanması mümkün olur. Son dönemde bu tür ihtiyaçların karşılanması aşamasında çeşitli yöntemler kullanılır.

  Kürtaj Süresinde Hangi Tip Anestezi Uygulanır?

  Genel anestezi yönteminin uygulandığı bu tür tedavi yöntemleri ile gebeliğin sonlandırılması mümkün olur. Aynı zamanda bu tür yöntemlerin sağlıklı bir şekilde uygulanması ile birlikte insanların gebelik için rahim içi temizliğinin yapılması mümkün olur. Günümüzde bu tür sürelerde anestezi uygulanarak işlem sağlanır. Güvenilir sağlık merkezlerinden kürtaj uygulamaları ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak mümkün olabilir.

  TV Programları
  Son Yazılar
  Blog Yazılarımıza Göz Atın!
  Vajina Daraltma Nedir?

  Vajina Daraltma Nedir? Genişlemiş ve sıkılığını kaybetmiş vajinaların eski haline getirilmesi için yapılan işlemlere vajina daraltma denir. Bu işlemler vajinayı daraltmak ve eski haline getirmek için yapılır. Vajina daraltma hem jinekolojik hem de kozmetik olarak ele alınır. Güzel Görünmek Güzel görünmek sadece dış görünüş olarak olmaz. Kişisel anlamda bakımlı olmak kadar özel gölge anlamında da […]

  Daha Fazla
  Vajina (dış dudak) Estetiği

  Vajina (dış dudak) Estetiği Nedir? Tıbbi ismi vulvoplasti olan vajina dış dudak estetiği normalden fazla gelişen dış dudakların düzeltilmesi ve küçültülmesi için yapılan bir operasyondur. Vulvoplasti ameliyatı için bakireliğin bir önemi yoktur. Bakire olan kişilerde bu operasyona girebilirler. Ameliyat bölgesi kızlık zarının 2-3 cm altında kalır. Bu sebeple ameliyatta herhangi bir hasar görmesi olası değildir. […]

  Daha Fazla
  Vajinal Beyazlatma Nedir?

  Vajinal Beyazlatma Nedir? Genital bölgede meydana gelen kararmaları  gidermek amacı ile kişilerin başvurduğu bir yöntemdir. Lazer ile yapılan bu işlemden birçok hasta memnun kalınmış ve çokça tercih edilen bir yöntemdir. Genital bölgede meydana gelen kararmalar kişilerde özgüven eksikliğine sebep olabilir. Bu sebeple bu tarz yöntemlere başvurarak hem daha güzel bir görüntü elde edilir hem de […]

  Daha Fazla
  ThermiVa Nedir?

  ThermiVa Nedir? Eskiden beri genital problemler kadınların korkulu rüyaları haline gelmiştir. Bu sorunlar sebebi ile kadınlar hem görüntü olarak rahatsız olurlar hem de buna bağlı özgüven problemleri yaşayabilirler. Bu sebeplere dayalı olarak da genital estetik yöntemlerine başvurulur. Bu alanda birçok tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Genital bölgede meydana gelen sarkma ve kırışıklıklar gündelik hayatı kötü yönde etkiler. […]

  Daha Fazla
  Labioplasti

  Labioplasti Ameliyatı Anotomik olarak labia majorler küçük dudak olarak bilinen labia minor ların üstünü örttüğü için dışarıdan bakıldığı zaman görülmez. Labia minorlar iki adettir. Klitorisin üstünde katlanarak pli şeklinde birleşir. Labiumlar da çeşitli sebeplerden dolayı sarkma ve genişlemeler meydana gelir. Bunu düzeltmek için labioplasti ameliyatı yapılır. Labioplasti (İç dudak estetiği) nedir? Basit bir dille anlatacak […]

  Daha Fazla
  Kürtaj

  Kürtaj Nedir? Günümüzde gebelik sırasında kullanılan bir yöntem olan kürtaj yöntemi ile gebeliğin erken sonlandırılması mümkün olur. Aynı zamanda bu  yöntemin uygulanması ile birlikte istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması mümkündür. Günümüzde gebelik aşamasında bazı durumlarda annenin sağlığı gözetilerek hastalara bu tedavi yöntemi uygulanabilir. Kürtaj Hangi Durumlarda Yapılır? Gebeliğin 10. Haftasına kadar kürtaj yapılabilir. Bunun yanı sıra aynı […]

  Daha Fazla
  Genital Estetik

  Genital estetik nedir? Doğum ya da uzun süreli cinsel birliktelik nedeni ile ortaya çıkan sorunlar nedeni ile genital estetik uygulanabilir. Bu tür yöntemlerin uygulanması ile birlikte genital bölgenin daha sıkı ve daha düzgün olması mümkün olur. Günümüzde bu tür tedavi yöntemleri ile genital bölgelerde meydana gelen bozulmaların ortadan kaldırılması sağlanır. Genital estetik ameliyatları nasıl yapılır? […]

  Daha Fazla
  Kızlık Zarı Dikimi

  Kızlık Zarı Dikimi Nedir? Kadın üreme organında bulunan zarsı yapının yırtılması ile ortaya çıkan sorunlarının ortadan kaldırılması aşamasında kızlık zarı dikimi tercih edilir. Bu yöntemin uygulanması ile birlikte hastalarda sorunların ortadan kalkması mümkün olur.   Kızlık Zarı Dikimi Ne Zaman Yapılmalıdır? Yırtılmış kızlık zarı dikimi için belirli bir süre bulunmaz. Bunun yanı sıra aynı […]

  Daha Fazla